Orosz professzor válaszolt az amerikai ultimátumra: Ha Trump akar lenni az utolsó amerikai elnök, meg tudjuk oldani

Nyikolaj Mezsevics szerint Trump blöfföl, ha Oroszország ennek behódolna, kapitulálna Amerikával szemben.

Most nincs szó menekültek oszlopait géppuskázó csatagépekről.
„Az ukrajnai események láttán a legtermészetesebb emberi reakció a tennivágy. Megfékezni a pusztítást, és enyhíteni a szenvedést. Tenni valamit. Bármit. Azonnal.
Az ukrán népnek nyújtott segítség nagyobb részt hasznosnak bizonyult, és életeket mentett. Egy kisebb része semmit sem mozdított a tragédia mérlegén. Az ádáz tennivágyás peremén azonban felbukkantak olyan gondolatok is, amelyek súlyos veszélybe sodorhatják a régiót, Európát, sőt talán az emberiség egészét.
Ezek közé a beélesített gondolat-aknák közé tartozik az Ukrajna feletti légtérzár ötlete.
A közelgő rendkívüli NATO-csúcs egyik célja döntést hozni ebben a kérdésben.
Első látásra az ötlet frappánsan egyszerűnek és újszerűnek tűnik. Földre kényszeríteni Oroszország légierejét, vagy legalábbis eltávolítani Ukrajna egéről, vagy ha ez sem lehetséges, legalább megtisztítani a humanitárius folyosókat az orosz légi tevékenységtől.
A repüléstilalmi zóna gondolata több sebből vérzik, ezek közül a legszembetűnőbb a kockázat és a hatékonyság kérdése.
Mennyire lenne számottevő a légtérzár hatása, egyrészt a humanitárius katasztrófára, másrészt a háború menetére?
A válasz az első kérdésre az, hogy elenyésző mértékben. A Második Világháború tapasztalataitól eltérően itt most nincs szó menekültek oszlopait géppuskázó csatagépekről. A terrorbombázások eszköze nem a taktikai vagy a stratégiai bombázó, hanem az oroszok hagyományos és rakétatüzérsége. Az orosz légi tevékenység Ukrajna fölött meglepően gyér, és ezt a tevékenységet tovább korlátozták a Nyugatról érkezett egyszemélyes légvédelmi rendszerek. Ezek alapján igen egyértelmű, hogy a légtérzárnak elhanyagolható befolyása lenne az ukrán humanitárius válságra, és csupán mérsékelt befolyása a háború menetére.”
Nyitókép: John Thys / AFP